תכנון ועיצוב גינות קטנות

 לגינות קטנות חוקי עיצוב מיוחדים רק להן. שטח קטן יותר לא אומר פחות עבודה, בדרך כלל ההפך הוא הנכון, דגש רב יותר על פרטים, פחות מרחב תמרון ושטח שתילה מצריך תשומת לב רבה.

גינות קטנות, בדרך כלל, דומות לקופסא. שטח מלבני תחום בקווים ישרים ובו מדשאה מרובעת, שבילים ישרים, קירות וגדרות ישרים וערוגות ישרות. כשנביט בגינה המעוצבת כולה בקווים ישרים נראה בדרך כלל את כל השטח במבט אחד. ברוב המקרים תיווצר מכך הרגשה "קלסטרופובית" ומשעממת ותדגיש את מימדיה הקטנים של הגינה.

מטרתנו היא ליצור בגינה קטנה הרגשת מרחב מחייה נעים ומעניין.

 

 

צמחים בגינה קטנה

ניצול מקסימלי של השטח הנתון תלוי גם בעיצוב הכולל אך גם בסוג הצמחים שנבחר.

גינות קטנות דורשות תשומת לב רבה למבחר הצמחים שנשתול. צבע, טקסטורה, גודל וצורה שונים משמשים ליצור אשליית מרחב ונותנים את אופי הגינה.

נסו להגביל את מספר הצבעים בגינה לשניים או שלושה, בנוסף לירוק כמובן. הרושם הכללי יהיה חזק יותר אם נשאר עם טווח גוונים מסוים. לדוגמא, מורוד בהיר לארגמן.

 חשוב לשמור על פרופורציות, אבל קיימת סברה מוטעית כי בשטח קטן נשתול צמחים קטנים. באופן כללי, גודל הצמחים בגינות קטנות יישאר עקבי עם החלל בו אנו עובדים. אך יש יוצאי דופן:

לדוגמא, גינות גג, גינות בעיר וגינות מרפסת מוקפות לעיתים קרובות בקירות או גדרות גבוהות. ניסיון לרכך אותם בעזרת עציצי פרחים עונתיים,לדוגמא, לא יצליח. במקרה כזה מה שדרוש הוא דווקא עץ או שיח נוי גדולים .

 שימוש בצמחים רבים כדי ליצור מראה שופע מהווה אתגר, כיוון אנו רוצים להימנע מיצירת הרגשה של עומס ודחיסות. הטריק הוא הישנות של מבחר קטן של צמחים.

עומס בגינות קטנות נוצר בדרך כלל ממגוון גדול מדי של צמחים ולא מכמותם. לכן, אם אתם מתכוונים לנטוע שלושה עצים בגינה, לדוגמא, עדיף לנטוע שלושה מאותו זן. "חוק" זה תקף גם לשאר הצמחייה בגינה קטנה. נבחר מעט סוגי צמחים בשניים שלושה צבעים ונחזור עליהם בכל הגינה.

שימוש טוב בצמחיה בגינה קטנה יצור הרגשת עומק. לשם כך נשתול צמחים בעלי גוונים כהים וטקסטורה גסה בחזית הערוגה ומאחוריהם צמחים בהירים ובעלי טקסטורה עדינה יותר. רק לא לשכוח את גובהם הסופי של הצמחים בחזית, כדי שלא יסתירו בבוא הזמן את הצמחייה שמאחוריהם.

 

 עיצוב גינה קטנה

עיצוב בקווים מעוגלים נותן תחושת תנועה וזרימה אשר גורם לגינה להתגלות בהדרגה. גינות קטנות המתגלות בהדרגה יתפסו כגדולות יותר. הוספת שביל מתפתל או ערוגה מעוגלת לא יוסיפו רק עניין  אלא גם אשליית מרחב.

 חלוקת הגינה ל"חדרים" היא דרך מצוינת ליצור אשליית מרחב. ניתן לעשות את החלוקה במספר דרכים.

שיטה אחת היא ליצור הבדלי גובה. החל מערוגות מוגבהות ועד הגבהת אזור ישיבה. טכניקה זו יוצרת הפרדה ויזואלית ברורה. את המפלס העליון אפשר אפילו להפוך ל"מתחם" חדש השונה באופיו מהתחתון. תופתעו עד כמה טכניקה זו יעילה ליצירת אשליית מרחב.

דרך נוספת היא שימוש בפרגולות, מטפסים, גדרות חיות לחלק את הגינה. ההפרדה וההסתרה שנבנה תיצור סקרנות ועניין. הזמנה להציץ מעבר לפינה לראות מה עוד קורה בגינה. בדרך זו יצרנו אשליה שהגינה ממשיכה וממשיכה.

 

ערוגות מוגבהות, שבילים וטרסות הם דרך נהדרת להוסיף טקסטורת אבן ועץ לגינה קטנה בשל היותם שימושיים ויוצרים עניין בו זמנית.

אלמנטים קישוטיים מוסיפים עניין לגינה קטנה, החל ממקבץ צמחים ייחודי או כד יפה ועד מזרקה או סלעי נוי מיוחדים. רק יש לזכור שגם כן צריך לשמור על סגנון ויזואלי אחיד. צבע, גודל, סגנון ומספר האלמנטים צריך להיות דומה כדי לא ליצור מראה עמוס, מבלבל ואפילו מבולגן.
 

יצירת אשליות

בחירת צבע הגדר או החומה היא הדרך הפשוטה ליצור תחושת עומק נוספת בגינה קטנה; צבע בהיר מאד "ירחיב" את הגינה, ואילו שימוש בצבע כהה, בעיקר בקיר פינתי או בקיר הקצר בגינה מלבנית יוצר אשליית צל ועומק ויוצר תחושת המשך לגינה.

מקבץ צמחים צפוף בפינה חשוכה יותר אן כנגד קיר כהה יצור מראה פראי ומסתורי שגם יוסיף עניין.

בריכת נוי קטנה במיוחד בשילוב מפל או מזרקה קטנים הם גם דרך נהדרת ל"הגדלת" גינה קטנה. גם בריכה קטנטונת או מפל צמוד לקיר, כשהם מטופלים, מוספים המון תנועה, אור ותחושת רעננות בקיץ.

 גינות קטנות אמנם מהוות אתגר תכנוני, אך האפשרויות לא מוגבלות. כפי שאנחנו רואים, ניתן לשנות כל דבר בגינה מהריצוף ועד ועצים ולנצלם ליצירת כמעט כל סגנון שתרצו. ליעוץ אישי והצעת מחיר צרו קשר

מספר מפלסים בגינה קטנה